Wydarzenia w ŚlOIIB

XI Warsztaty Szkoleniowe w Wiśle Jaworniku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W piątek 25 kwietnia 2025 zakończyły się w Hotelu Stok w Wiśle-Jaworniku trzydniowe warsztaty szkoleniowe organizowane przez Śląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa przy merytorycznym wsparciu Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Jak co rok w szkoleniu brali udział wraz z członkami ŚlOIIB przedstawiciele organów administracji architektoniczno-budowlanej (AAB) i nadzoru budowlanego (NB) województwa śląskiego oraz zaproszeni goście.

Otwierając warsztaty, przewodniczący Rady ŚlOIIB Roman Karwowski przywitał zebranych, wśród nich Monikę Wróblewską, dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji (DAB) w Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT), Norberta Książka, byłego Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Jacka Jarco, przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, Bożenę Goldamer-Kapałę, dyrektor Wydziału Infrastruktury ŚUW - współorganizatora szkolenia, koleżanki i kolegów z ŚlOIIB działających w Krajowej Radzie PIIB oraz przewodniczących rad okręgowych: Janusza Szczepańskiego z Dolnośląskiej OIIB, Mirosława Boryczkę z Małopolskiej OIIB i Grzegorza Dubika z Podkarpackiej OIIB. Odczytał również list z życzeniami owocnych obrad od Adama Zaczkowskiego, I wicewojewody śląskiego, który z powodu udziału w odbywającym się w Katowicach Kongresie Gospodarczym nie mógł przyjechać do Wisły. W krótkim wystąpieniu przypomniał ideę rozpoczętych w 2013 roku wspólnych warsztatów szkoleniowych dla członków ŚlOIIB oraz pracowników AAB i NB z woj. śląskiego, które mają na celu uzyskanie jednolitego stanowiska w odniesieniu do zmieniających się przepisów Prawa budowlanego (Pb) przez współdziałające w procesie budowlanym podmioty. Temu celowi służą także organizowane przez ŚlOIIB dla członków Izby seminaria szkoleniowe na temat zmian w przepisach Pb, odbywające się w starostwach i urzędach śląskich miast, na które zapraszani są pracownicy AAB i NB. Poinformował również o uchwalonej przez Krajową Radę PIIB możliwości uczestnictwa pracowników AAB i NB na równi z członkami Izby w szkoleniach online w portalu PIIB.

Zabierając głos dyrektor Wydziału Infrastruktury zwróciła uwagę na sprawy prowadzone przez jej wydział z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej I i II instancji oraz na zróżnicowane orzecznictwo w tej dziedzinie i zachęcała do aktywnego udziału we wszystkich punktach programu przez zadawanie pytań, dzielenie się własnymi doświadczeniami oraz korzystania z możliwości bezpośrednich rozmów z ekspertami.

Pierwszym prelegentem była dyrektor DAB Monika Wróblewska, która omówiła stan prac legislacyjnych w zakresie aktów prawnych dotyczących budownictwa i planowane terminy wdrożenia ich w życie. Przedmiotem tych prac są zmiany w ustawie Prawo budowlane i rozporządzeniu WT oraz w ustawie Prawo geodezyjne, a także nowa ustawa o wyrobach budowlanych. Najobszerniej odniosła się do ustawy Pb zmienianej równocześnie z WT, które to zmiany wejdą w życie 20 września 2026. Podkreśliła ważną rolę zespołu doradczego w MRiT w sprawach dotyczących przepisów techniczno-budowlanych dla budynków, w szczególności nad uporządkowaniem WT, którego członkami są również reprezentanci PIIB, m.in. Tomasz Radziewski z ŚlOIIB.

W kolejnych sesjach warsztatów poruszono liczne ważne tematy z zakresu Pb oraz realizacji inwestycji, m.in.:

- Wygaśnięcie decyzji o pozwoleniu na budowę.

- Aktualne problemy orzecznicze organów AAB i NB - wybrane zagadnienia z orzecznictwa SA.

- Obowiązki inwestora, projektanta, kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego – wybrane problemy praktyczne.

- Kwalifikacja odstąpień (istotnych, nieistotnych) od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego dla inwestycji realizowanych na podstawie ustawy Pb oraz specustawy drogowej.

- Zezwolenie na realizację inwestycji drogowych – wybrane zagadnienia.

- Nowe regulacje dotyczące dziennika budowy, przepisy przejściowe. Nowe obowiązki inwestora i kierownika budowy.

Niektóre tematy były adresowane głównie do pracowników AAB i NB, jednakże we wszystkich sesjach tematycznych mogli uczestniczyć reprezentanci Izby, którzy również zabierali głos w dyskusjach.

W kolejnych dniach prelegentami lub prowadzącymi sesje i udzielającymi wyjaśnień na zgłaszane przez uczestników warsztatów problemy lub zapytania byli: Bożena Goldamer-Kapała - dyrektor Wydziału Infrastruktury ŚUW i pracownicy jej wydziału, m.in: Justyna Jura, Paweł Krzyż, Krzysztof Krzemień, Joanna Lanczek, Edyta Uramowska oraz z Śląskiej OIIB Tomasz Radziewski, zastępca przewodniczącego Rady ŚlOIIB. W  sesjach uczestniczył aktywnie Norbert Książek, były Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który często włączał się w dyskusje z ciekawymi spostrzeżeniami.

Jako nowość organizatorzy zaproponowali uczestnikom warsztatów spotkanie z trenerem biznesu Pawłem Grzesikiem na temat „Zarządzanie stresem w trakcie trudnych rozmów” – zarówno wykład nt. stresu oraz ćwiczenia praktyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tradycyjnie natomiast można było drugiego wieczoru popróbować sił na torach bowlingowych, gdzie odbyły się też rozgrywki pomiędzy reprezentantami Izby, AAB i NB.

W ramach warsztatów odbyło się także spotkanie członków Izby, w którym oprócz przedstawicieli organów statutowych Śląskiej OIIB uczestniczyli jako goście członkowie ŚlOIIB uczestniczący w zespołach eksperckich podczas Dni Otwartych Inżyniera Budownictwa w ŚlOIIB oraz przewodniczący rad okręgowych Dolnośląskiej, Małopolskiej i Podkarpackej OIIB. Przewodniczący rady R. Karwowski omówił propozycję Krajowej Rady PIIB zmiany w statucie PIIB, dotyczącej seniorów, która zostanie zaprezentowana delegatom XXIV Krajowego Zjazdu PIIB, a Sylwia Jarka przybliżyła działania grupy młodych członków PIIB w ramach powołanej przez KR PIIB Rady Młodych.

W podsumowaniu warsztatów Bożena Goldamer-Kapała i Roman Karwowski podziękowali uczestnikom za aktywny udział, akcentując wartość integracyjną szkolenia. Wspólne warsztaty umożliwiające wysłuchanie interesujących wykładów i prezentacji oraz uczestnictwo w dyskusjach nad szczegółowymi problemami - zarówno w sali wykładowej jak i w indywidualnych rozmowach kuluarowych - są okazją do dzielenia się doświadczeniami i skorzystania z bezpośrednich rozmów z ekspertami, służą budowaniu relacji oraz przekładają się na lepszą współpracę pomiędzy organami, od których zależy właściwe prowadzenie procesu budowlanego, co podkreślają również uczestnicy warsztatów. Wyrażając zadowolenie, że warsztaty zgromadziły jak co rok liczną grupę uczestników, R. Karwowski zaprosił na kolejne w maju 2026.

 

Maria Świerczyńska

 

© 2021 Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Design & Development by Boar's