Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
informujemy, że Placówka Terenowa Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Gliwicach organizuje kolejne spotkanie szkoleniowe w ramach cyklu „Spotkanie z ekspertem”.
Spotkanie szkoleniowe w ramach ww. cyklu odbędzie się w dniu 19 czerwca r. (poniedziałek)
w godzinach 16:00 – 20:00 w auli nr 118 na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej
w Gliwicach przy ul. Akademickiej 5.
Uczestnicy spotkania mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu przy Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach (szlabany będą podniesione).
Temat szkolenia:
Dopuszczenie do zabudowania wyrobów budowlanych w obiekty budowlane. Co powinien wiedzieć projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego. Obecny stan prawny i projektowany.
Prowadzący:
Grzegorz Skórka – ekspert i szkoleniowiec w zakresie regulacji dotyczących wprowadzania do obrotu wyrobów mających zastosowanie w budownictwie oraz prawa zamówień publicznych.
Program szkolenia:
Od 1 lipca 2013 r., najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestie związane z wprowadzaniem do obrotu wyrobów budowlanych jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (w skrócie zwane rozporządzeniem CPR), Komisja Europejska zdecydowała jednak, że konieczne jest wprowadzenie nowego ładu w zakresie regulacji dotyczących wyrobów budowlanych. W dniu 30.03.2022 r. złożony został do Parlamentu Europejskiego i Rady projekt rozporządzenia, w którym proponowane są nowe zasady w przedmiotowym zakresie.
Projekt ten modyfikuje znacząco reguły wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Jest inny wzór deklaracji, zmieniono systemy weryfikacji stałości właściwości użytkowych, procedurę jednostkowego zastosowania i jeszcze wiele innych zmian. Oprócz ww. projekt ten ma uregulować szereg kwestii, które w ogóle nie były jeszcze przedmiotem rozporządzenia CPR. Określone mają być rygory sprzedaży wyrobów za pomocą środków komunikacji elektronicznej, drukowania wyrobów przez drukarki 3D, rygory stosowania wyrobów zdemontowanych z obiektów budowlanych, regeneracji wyrobów, wyrobów podwójnego zastosowania, obowiązki brokerów ( pośrednictwo w zakresie wprowadzania do obrotu) i dostawców komponentów do produkcji wyrobów.
- Wstęp – co to jest wyrób, metody weryfikacji co jest wyrobem a co nie. Obszar zharmonizowany i niezharmonizowany. Metody weryfikacji specyfikacji technicznych.
- Prawa, obowiązki uczestników procesu budowlanego związane z wyrobami, a także kompetencje organów nadzoru budowlanego w zakresie zastosowanych na budowie wyrobów budowlanych (przedstawienie regulacji Prawa budowlanego i Ustawy o wyrobach budowlanych w tym zakresie).
- Wyroby oznakowane znakiem CE – jak powinno wyglądać oznakowanie, deklaracja, karta charakterystyki REACH, jaki komplet dokumentów dopuszcza do zabudowania w obiekt budowlany, kody UFI, oznakowanie UKCA.
- Projektowane zmiany do systemu oznakowania CE - Deklaracja właściwości użytkowych/ zwolnienia z obowiązku wystawiania DWU / zmiana DWU dla wyrobów usuwanych, podawanych regeneracji i nadwyżek wyrobów / Deklaracja właściwości użytkowych i zgodności ( stan projektowany).
- Wyroby oznakowane znakiem budowlanym – jak powinno wyglądać oznakowanie, deklaracja, karta charakterystyki REACH, jaki komplet dokumentów dopuszcza do zabudowania w obiekt budowlany.
- Inne rodzaje wyrobów dopuszczone do zastosowania w budownictwie (wyroby jednostkowego zastosowania, wyroby wytwarzane na budowie, wyroby legalnie wprowadzone do obrotu w innych krajach UE, omówienie niemieckiego systemu wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu w oparciu o modelowe przepisy budowlane (MBO) (znak Ü).
- Wyroby stosowane przy remontach zabytków.
- Wyroby budowlane podlegające pod inne dyrektywy
- maszyny,
- niskie napięcie,
- zgodność elektromagnetyczna,
- wyroby ciśnieniowe,
- wyroby pracujące w atmosferze zagrożonej wybuchem,
- mieszaniny chemiczne,
- wyroby biobójcze,
- interoperacyjność systemu kolei i procedura dopuszczenia do zastosowania na kolei.
- Metody weryfikacji dokumentacji dołączanej do wyrobu.
- Publiczne rejestry wyrobów budowlanych nie spełniających wymogów.
Zapraszamy na spotkanie szkoleniowe członków Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Prosimy o zgłoszenie swojego udziału na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie –
tel.: 780 092 867 do dnia 14 czerwca 2023 r.
Serdecznie zapraszam,
Tomasz Radziewski
Opiekun Placówki Terenowej ŚlOIIB w Gliwicach
Zastępca Przewodniczącego Rady ŚlOIIB