Wydarzenia w ŚlOIIB

Regionalny Dzień Inżyniera Budownictwa w Czeladzi 9.09.2022 r.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Doroczne spotkania inżynierów budownictwa Śląskiej OIIB pod nazwą Regionalne Dni Inżyniera Budownictwa (RDIB) rozpoczęło spotkanie członków ŚlOIIB z obwodów Katowice I, Katowice II i Sosnowiec zorganizowane 9 września 2022 w Galerii „Elektrownia” w Czeladzi.

Głównym celem organizowanych w ŚlOIIB jesienią RDIB, z okazji obchodzonego w Polsce 25 września Dnia Budowlanych, jest integracja środowiska inżynierów budownictwa poprzez spotkania w uroczystej, a jednocześnie „luźnej” atmosferze. Od lat organizują je poszczególne placówki ŚlOIIB, dla osób z terenów objętych ich zasięgiem. Kolejny raz RDIB świętowali wspólnie członkowie śląskiego samorządu zawodowego inżynierów budownictwa z katowickich obwodów I i II oraz obwodu sosnowieckiego. Do udziału w RDIB zaprosili współpracujący ze sobą organizatorzy z Sosnowca i Katowic prezydenta Czeladzi oraz przedstawicieli administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego z rejonu Katowic i Sosnowca oraz przewodniczących organów statutowych Śląskiej OIIB z przewodniczącym Rady ŚlOIIB Romanem Karwowskim na czele. Frekwencja dopisała i razem z zaproszonymi gośćmi przybyło na spotkanie blisko 100 osób.

Uczestników z ŚlOIIB oraz zaproszonych gości przywitał przedstawiciel obwodu sosnowieckiego Michał Marchewka, członek Prezydium Rady ŚlOIIB. Następnie zabrał głos Roman Karwowski, który w swoim wystąpieniu nawiązał do działalności ŚlOIIB, w szczególności dwóch ważnych zadań Izby jakimi są integracja i pomoc w doskonaleniu zawodowym członków. Organizowane w placówkach terenowych RDIB, podczas których członkowie ŚlOIIB spotykają się ze sobą oraz z przedstawicielami organów AAB oraz NB, stanowią ważną formę integracji środowiska budowlanego. Służą jej również szkolenia, których bogatą ofertę przedstawia Izba. Niebawem na portalu PIIB dostępne będą także szkolenia techniczne organizowane przez stowarzyszenia naukowo-techniczne województwa śląskiego. Mówił również o postępującej cyfryzacji procesu budowlanego i czekających zmianach w Prawie budowlanym, związanych z wprowadzaniem nowych rozwiązań IT w budownictwie.

Na zakończenie części oficjalnej uczestnicy spotkania wysłuchali informacji przewodnika na temat znajdujących się w obiekcie eksponatach. Galeria „Elektrownia” w Czeladzi jest miejscem wyjątkowym, łączącym przeszłość z teraźniejszością. Znajduje się na śląskim Szlaku Zabytków Techniki. Po przeprowadzonym w 2005 roku remoncie zabytkowego budynku dawnej elektrowni przeznaczono go na potrzeby Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Obok urządzeń technicznych elektrowni, jak m.in. turbiny czy pulpit sterowniczy, można tu zobaczyć wystawy malarstwa lub fotografii, na których prezentowane są prace młodych artystów. Był czas na zwiedzanie trzech poziomów budynku oraz oglądanie aktualnej wystawy malarstwa; zrewitalizowanemu obiektowi poświeciliśmy obszerny artykuł w Informatorze nr 4/2019.

Następnie uczestnicy spotkania udali się do restauracji Art Cafe, gdzie w miłej atmosferze i przy smacznym poczęstunku była okazja do rozmów, nawiązywania nowych znajomości, również z zaproszonymi gośćmi, którzy na co dzień współpracują z inżynierami budownictwa w ramach planowanych lub realizowanych inwestycji budowlanych.

 

Tekst Maria Świerczyńska

© 2021 Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Design & Development by Boar's