W dniach 1-3 czerwca 2022 odbyły się w Wiśle-Jaworniku po raz ósmy warsztaty szkoleniowe organizowane przez Śląską OIIB przy merytorycznym wsparciu Dyrektora Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Zainicjowane w 2013 roku warsztaty wpisały się na stałe do kalendarza wydarzeń organizowanych przez ŚlOIIB, jedynie pandemia koronawirusa w latach 2020 i 2021 udaremniła tradycyjne już doroczne spotkanie przedstawicieli organów ŚlOIIB oraz organów nadzoru budowlanego (NB) i administracji architektoniczno-budowlanej (AAB) województwa śląskiego. Warsztaty stanowią od lat platformę wymiany doświadczeń dotyczących współdziałania ŚlOIIB z AAB i NB oraz dyskusji nad przebiegiem procesu inwestycji budowlanych w realiach gospodarki rynkowej i zmieniających się raz po raz przepisów prawa związanego z tym procesem. Do prowadzenia wykładów zapraszani są reprezentanci wojewódzkich organów AAB i NB oraz Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i ministerstw związanych z budownictwem. W bezpośrednim kontakcie z prelegentami, biorący udział w warsztatach pracownicy AAB NB i reprezentanci organów statutowych ŚlOIIB mogą uzyskać szczegółowe informacje w zakresie obowiązujących przepisów dotyczących procesu inwestycji budowlanych oraz rozwiązywać problemy z praktyki zawodowej, wynikające ze zróżnicowanej interpretacji tych przepisów przez urzędników lub prawników.
Otwierając tegoroczne warsztaty przewodniczący Rady ŚlOIIB Roman Karwowski przywitał uczestników i zaproszonych gości, wśród nich m.in. minister Dorotę Cabańską, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Adama Baryłkę, dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Grzegorza Polaka, zastępcę dyrektora Departamentu Usług Cyfrowych GUNB-u. Podziękował w szczególności pani minister D. Cabańskiej, która mimo natłoku obowiązków przyjechała na kilka godzin do Wisły, by osobiście zaprezentować uczestnikom zorganizowanego przez ŚlOIIB szkolenia prowadzone w GUNB-ie działania związane z wdrażaniem cyfryzacji procesu budowlanego. Również Grzegorz Polak był do dyspozycji słuchaczy w zakresie udzielania wyjaśnień dotyczących cyfryzacji.
W swoim wystąpieniu R. Karwowski przypomniał o zasadniczym celu organizacji warsztatów, jakim jest współdziałanie członków Izby z organami AAB i NB i uzyskanie jednolitego stanowiska wszystkich podmiotów uczestniczących w procesie budowlanym w odniesieniu do różnie interpretowanych przepisów Prawa budowlanego. Temu celowi służyły również cieszące się dużym zainteresowaniem szkolenia organizowane przed pandemią przez ŚlOIIB dla członków, prowadzone w siedzibach starostw lub urzędów miast, na które zapraszani byli także pracownicy AAB i NB. „Dzięki naszym warsztatom i szkoleniom będziemy tak samo interpretować prawo budowlane” wyraził nadzieję przewodniczący Rady ŚlOIIB.
Program tegorocznych warsztatów obejmował następujące tematy:
- Problemy w procesie budowlanym w świetle dużej nowelizacji (19 września 2021) oraz najnowszych zmian ustawy Prawo budowlane – w pytaniach i odpowiedziach.
- Obowiązujące wzorce formularzy i dokumentów składanych do organów NB na różnych etapach realizacji inwestycji budowlanych.
- Zezwolenie na realizację inwestycji drogowych -wybrane zagadnienia.
- Problemy w zakresie postępowań odszkodowawczych – zmiany w przepisach i aktualne orzecznictwo.
- Uproszczone postępowanie legalizacyjne.
- Aktualne orzecznictwo w zakresie postępowań administracyjnych przed organami AAB oraz NB.
Większość tematów adresowana była do pracowników AAB i NB, ale we wszystkich sesjach tematycznych mogli brać udział także członkowie organów ŚlOIIB. Uczestniczyli oni również w odbywającym się w ramach warsztatów spotkaniu, podczas którego adwokat Karol Urban, obsługujący ŚlOIIB pod względem prawnym, omówił działalność statutową Izby.
W kolejnych dniach prelegentami lub udzielającymi wyjaśnień na zgłaszane przez uczestników warsztatów problemy lub zapytania były następujące osoby:
Daniel Biegalski - dyrektor Departamentu Orzecznictwa Administracji Architektoniczno-Budowlanej GUNB,
Dorota Klimberzin – zastępca dyrektora Departamentu Orzecznictwa Nadzoru Budowlanego GUNB,
Adam Baryłka – dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,
Bartłomiej Szcześniak – radca koordynator w Departamencie Lokalizacji Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,
Rafał Dudek - naczelnik Wydziału Odszkodowań Departamentu Lokalizacji Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,
Elżbieta Oczkowicz - Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego,
Andrzej Macałka - Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego,
Bożena Goldamer-Kapała - dyrektor Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego,
Tomasz Radziewski, zastępca przewodniczącego Rady ŚlOIIB.
Warsztaty dały możliwość wysłuchania interesujących wykładów i prezentacji oraz dyskusji nad szczegółowymi problemami - zarówno w sali wykładowej jak i w indywidualnych rozmowach kuluarowych. Wspólne szkolenia, będące okazją do dzielenia się doświadczeniami, służą lepszej współpracy pomiędzy organami, od których zależy właściwe prowadzenie procesu budowlanego, co podkreślają zarówno członkowie ŚlOIIB jak i pracownicy AAB oraz NB.
Na zakończenie warsztatów przedstawiciele organizatorów: Tomasz Radziewski i Bożena Goldamer-Kapała podziękowali uczestnikom za aktywny udział i zaprosili na kolejne za rok.
Tekst: Maria Świerczyńska