Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego trwa i nabiera tempa. Aby usprawnić ten proces, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przygotował pakiet materiałów informacyjnych.
To swoiste kompendium wiedzy na temat już obowiązujących dokumentów w formie elektronicznej, wymaganych wniosków w tej formie, zbiór najczęściej pojawiających się pytań, wątpliwości i jasnej odpowiedzi na nie.
Wszystkie materiały przygotowane przez GUNB dostępne są na stronie: https://lnkd.in/dEtjeD4U.
Co tam znajdziemy:
- pakiet informacji dotyczący aplikacji e-Budownictwo (E-BUDOWNICTWO – rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym (gunb.gov.pl)),
- pakiet informacji dotyczący elektronicznego systemu e-CRUB – Centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane (ecrub (gunb.gov.pl)),
- pakiet informacji dotyczący EDB – Elektronicznego Dziennika Budowy (Elektroniczny Dziennik Budowy (gunb.gov.pl)),
- pakiet informacji dotyczący c-KOB - rządowe aplikacji do prowadzenia książki obiektu budowlanego (https://c-kob.gunb.gov.pl/),
- foldery informacyjno-promocyjne dotyczące poszczególnych aplikacji i zasad z nich korzystania,
- wzory wniosków, zgłoszeń i zawiadomień,
- przewodnik dla uczestników procesu budowlanego,
- instrukcje dla inwestora,
- filmy instruktażowe,
- sekcję pytań i odpowiedzi,
- a także blog GUNB, na którym publikowane są aktualności związane z przebiegiem cyfryzacji (BLOG | Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (gunb.gov.pl)).
Z aplikacji i niezbędnych narzędzi cyfrowych każdy uczestnik procesu inwestycyjno-budowlanego może korzystać bezpłatnie, także w wersji mobilnej (wersje mobilne na smartfony do pobrania ze sklepu Play lub AppleStore).
Informujemy, że GUNB wprowadził zmiany w aplikacji Elektronicznego Dziennika Budowy. Zmiany działają zarówno w wersji webowej, jak i mobilnej i dotyczą:
- wprowadzenia – z poziomu menu narzędziowego - możliwości przekazania wniosku o wydanie dziennika budowy według właściwości do innego organu. Organ może po sprawdzeniu lokalizacji inwestycji, przekazać wniosek do właściwego organu, a urzędnik w tym organie będzie mógł od razu dziennik wydać inwestorom.
- rozbudowy panelu administratora w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego o widoczność wszystkich wniosków o wydanie dzienników budowy z całego kraju. Rozwiązanie to pozwoli GUNB monitorować efektywność działania procesów biznesowych i interweniować tam, gdzie dochodzi o przekroczenia terminu wymaganego ustawowo – terminu na wydanie dziennika budowy. Termin wynosi 3 dni od dnia, w którym decyzja będąca podstawą do wydania dziennika budowy stała się wykonalna.
- poszerzenia formularza rejestracji o powtórne wprowadzenie adresu mailowego. W aplikacji EDB dotychczas nowi użytkownicy podawali swój adres e-mail tylko raz. Zajmowało to mało czasu, ale powodowało, że zdarzały się pomyłki.
Zachęcamy członków Śląskiej OIIB do aktywnego korzystania z przygotowanych przez GUNB narzędzi. Oszczędność czasu, a co za tym idzie także pieniędzy, możliwość przygotowania dokumentów 7 dni w tygodniu, załatwienia sprawy na odległość to niewątpliwie jedne z zalet cyfryzacji.