Prawo i przepisy

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Korzystaj z przygotowanych przez GUNB materiałów informacyjnych związanych z cyfryzacją w budownictwie.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego trwa i nabiera tempa. Aby usprawnić ten proces, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przygotował pakiet materiałów informacyjnych.

To swoiste kompendium wiedzy na temat już obowiązujących dokumentów w formie elektronicznej, wymaganych wniosków w tej formie, zbiór najczęściej pojawiających się pytań, wątpliwości i jasnej odpowiedzi na nie.

Wszystkie materiały przygotowane przez GUNB dostępne są na stronie: https://lnkd.in/dEtjeD4U.

Co tam znajdziemy:

Z aplikacji i niezbędnych narzędzi cyfrowych każdy uczestnik procesu inwestycyjno-budowlanego może korzystać bezpłatnie, także w wersji mobilnej (wersje mobilne na smartfony do pobrania ze sklepu Play lub AppleStore).

Informujemy, że GUNB wprowadził zmiany w aplikacji Elektronicznego Dziennika Budowy. Zmiany działają zarówno w wersji webowej, jak i mobilnej i dotyczą:

  • wprowadzenia – z poziomu menu narzędziowego - możliwości przekazania wniosku o wydanie dziennika budowy według właściwości do innego organu. Organ może po sprawdzeniu lokalizacji inwestycji, przekazać wniosek do właściwego organu, a urzędnik w tym organie będzie mógł od razu dziennik wydać inwestorom.
  • rozbudowy panelu administratora w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego o widoczność wszystkich wniosków o wydanie dzienników budowy z całego kraju. Rozwiązanie to pozwoli GUNB monitorować efektywność działania procesów biznesowych i interweniować tam, gdzie dochodzi o przekroczenia terminu wymaganego ustawowo – terminu na wydanie dziennika budowy. Termin wynosi 3 dni od dnia, w którym decyzja będąca podstawą do wydania dziennika budowy stała się wykonalna.
  • poszerzenia formularza rejestracji o powtórne wprowadzenie adresu mailowego.  W aplikacji EDB dotychczas nowi użytkownicy podawali swój adres e-mail tylko raz. Zajmowało to mało czasu, ale powodowało, że zdarzały się pomyłki.

Zachęcamy członków Śląskiej OIIB do aktywnego korzystania z przygotowanych przez GUNB narzędzi. Oszczędność czasu, a co za tym idzie także pieniędzy, możliwość przygotowania dokumentów 7 dni w tygodniu, załatwienia sprawy na odległość to niewątpliwie jedne z zalet cyfryzacji.

© 2021 Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Design & Development by Boar's