Zawody sportowe

IX MISTRZOSTWA PIIB W BRYDŻU SPORTOWYM 16-18.12.2022 r.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mistrzostwa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w Brydżu Sportowym odbywały się corocznie od 2012 roku. Niestety czas pandemii zmusił organizatorów do przerwy. W latach 2020 i 2021 mistrzostwa się nie odbyły.

W dniach 16-18 grudnia 2022 roku w Bielsku-Białej, w Hotelu Dębowiec, zorganizowano kolejne IX Mistrzostwa PIIB w Brydżu Sportowym. W rozgrywkach wzięło udział 38 osób, które reprezentowały osiem okręgowych izb: Kujawsko-Pomorską OIIB, Małopolską OIIB, Mazowiecką OIIB, Łódzką OIIB, Podkarpacką OIIB, Podlaską OIIB, Śląską OIIB i Warmińsko-Mazurską OIIB.

W programie mistrzostw przewidziano cztery turnieje: turniej indywidualny, turniej par na punkty meczowe, turniej par zapis maksymalny i główny turniej drużynowy o Puchar Przechodni Prezesa Rady Krajowej PIIB Mariusza Dobrzenieckiego.

Turnieje prowadzone były w systemie barometr, wyniki prezentowano na bieżąco.

Mistrzostwa rozpoczęto turniejem indywidualnym, który rozegrano w piątek po kolacji. Wzięło w nim udział 32 uczestników. Turniej indywidualny to wiele emocji, granie z nieznanymi partnerami, krótkie ustalenia systemów licytacji, wistów i zrzutek. Turniej ten zdominowali członkowie ŚlOIIB, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca w kolejności: Jerzy Ujma, Tadeusz Szendzielarz i Mieczysław Madej. Poza nimi w pierwszej dziesiątce znaleźli się: Marian Gacek – 4, Janusz Kozula – 6, Tadeusz Dudziak – 8.

W sobotę rozegrano dwa turnieje par. Rano odbył się turniej par na punkty meczowe. Zwyciężyła para J.Madera-J.Korczowksi z Podkarpackiej OIIB przed parą T.Dudziak-T.Szendzielarz ze Śląskiej OIIB i parą J.Karpowicz-P.Nowara z Podlaskiej OIIB.

Wysoko uplasowały się pary ze Śląskiej OIIB: M.Madej-W.Puchała – 5 miejsce, E.Ciesielski-J.Ujma- 6 miejsce.

W godzinach popołudniowych organizatorzy zaproponowali uczestnikom mistrzostw spacer do schroniska na Dębowcu, w którym wzięła udział część zawodników.

Wieczorem rozegrano drugi turniej par na zapis maksymalny. Zwycięstwo odniosła para z Podkarpackiej OIIB R.Oplaiński-J.Znamirowski przed parą ze Śląskiej OIIB K.Cios-K.Ciesiński i parą J.Madera-J.Korczowski z Podkarpackiej OIIB. Dobrze wypadła para ze Śląskiej OIIB M.Gacek-J.Kozula zajmując 6 miejsce.

Tradycyjnie wieczorem odbyła się kolacja koleżeńska, podczas której można było porozmawiać o rozegranych rozdaniach, udanych decyzjach lub błędach. Wymieniono opinie na temat przyszłych jubileuszowych mistrzostw.

W niedzielę odbył się główny turniej drużynowy o Puchar Przechodni Prezesa Krajowej Rady PIIB Mariusza Dobrzenieckiego, w którym wzięło udział 8 teamów. Koledzy z Warszawy, którzy wygrali ostatni turniej drużynowy w 2019 roku, przywieźli Puchar na Zawody. Turniej rozegrano w systemie każdy z każdym, a wyniki po każdej rundzie były prezentowane na bieżąco. Po emocjonujących rozgrywkach, z których wynikało że jedno rozdanie mogło decydować o sukcesie, wyniki były następujące:

  1. Podkarpacka OIIB
  2. Śląska OIIB
  3. Mazowiecka OIIB

Puchar przechodni powędrował do Podkarpackiej Izby, zresztą nie pierwszy raz. Koledzy z Rzeszowa zdobywali go w latach 2012, 2013 i 2014 roku. W ramach mistrzostw prowadzono również klasyfikację generalną zawodów, w której zarejestrowano wyniki czterech turniejów. Zwyciężył Jerzy Madera z Podkarpackiej OIIB przez Tadeuszem Szendzielarzem ze Śląskiej OIIB i Romanem Opalińskim z Podkarpackiej OIIB. W tej klasyfikacji wysokie miejsce zajęli członkowie ŚlOIIB Marian Gacek – 4 , Janusz Kozula i Jerzy Ujma – 6.

W mistrzostwach wzięły udział trzy Panie, wśród których najwyżej sklasyfikowano Joannę Jaszczak z Łódzkiej OIIB.; W klasyfikacji dla zawodnika niezrzeszonego w Polskim Związku Brydża Sportowego pierwsze miejsce zajął Cezary Ejsmont z Warmińsko-Mazurskiej OIIB.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Podkarpacka OIIB przed Śląską OIIB i Podlaską OIIB.

Bezpośrednio po zakończeniu turnieju drużynowego odbyło się uroczyste zakończenie mistrzostw, podczas którego przewodniczący Rady ŚlOIIB Roman Karwowski, z-ca przewodniczącego Rady ŚlOIIB Józef Kluska oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Janusz Kozula wręczyli puchary, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Zawody odbywały się w miłej, koleżeńskiej i sportowej atmosferze.

Specjalne podziękowania za wzorowe przygotowanie i prowadzenie mistrzostw należą się Ryszardowi Łazikiewiczowi, prezesowi Śląskiego Związku Brydża Sportowego.

Mistrzostwa zostały zorganizowane tradycyjnie przez Placówkę Terenową Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa z Bielska-Białej - serdeczne podziękowania dla pracownic placówki Ewy Anczakowskiej i Ewy Keiper, które pod nadzorem przewodniczącego KO przygotowały imprezę.

Dziękuję wszystkim zawodnikom za uczestnictwo i do zobaczenia w 2023 roku na X Jubileuszowych Mistrzostwach PIIB w Brydżu Sportowym.

 

Janusz Kozula

przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2021 Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Design & Development by Boar's