Aktualności - Komunikaty

Festyn Rodzinny ŚlOIIB

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę 25 maja 2024 odbył się w Parku Giszowieckim w Katowicach po raz siódmy Festyn Rodzinny ŚlOIIB, nad którym patronat honorowy objęli Prezydent Miasta Katowice i Prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tradycyjnie na powitanie pierwszych gości wystąpiła z koncertem muzyki rozrywkowej Orkiestra Dęta KWK „Pokój”. Otwierając festyn, przewodniczący Rady ŚlOIIB Roman Karwowski przypomniał występy Krzysztofa Respondka z Krzysztofem Hanke podczas festynów w 2022 i 2023 roku i poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięć artysty, który niespodziewanie odszedł kilka miesięcy temu.

Jak co roku w imprezie uczestniczyli licznie członkowie ŚlOIIB wraz z rodzinami oraz zaproszeni goście. Byli wśród nich prezes Krajowej Rady PIIB Mariusz Dobrzeniecki oraz dyrektor Wydziału Infrastruktury ŚUW Bożena Goldamer-Kapała reprezentująca władze województwa śląskiego. Byli z nami również przedstawiciele środowiska naukowego Politechniki Śląskiej i Częstochowskiej, śląskich stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz władz krajowych i okręgowych Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Władze krajowe PIIB reprezentowali wraz z prezesem KR PIIB Mariuszem Dobrzenieckim wiceprezes KR PIIB Mieczysław Grodzki, skarbnik PIIB Elżbieta-Bryła Kluczny, członek Prezydium KR Tomasz Radziewski i zastępca przewodniczącego Krajowej Komisji Rewizyjnej PIIB Jarosław Suchora. Z okręgowych izb gościliśmy przewodniczących okręgowych rad: Renatę Staszak z Kujawsko-Pomorskiej OIIB, Joannę Gierobę z Lubelskiej OIIB, Jarosława Kuklińskiego z Warmińsko-Mazurskiej OIIB i Jacka Szera z Łódzkiej OIIB.

 

 

 

 

Witając zebranych i zapraszając do zabawy oraz miłego i aktywnego spędzenia czasu, przewodniczący Rady ŚlOIIB podkreślał jeszcze bogatszy niż w latach ubiegłych program, w którym zgodnie z hasłem tegorocznego festynu „Żyj zdrowo i kolorowo” każdy znajdzie coś dla siebie, również w zakresie dbałości o zdrowie. „W tym roku gościmy na festynie firmę MEDICOVER SPORT, na której stoisku można skorzystać ze stref relaxu, aktywności i „fun” (z treningiem równowagi i koordynacji), w FARMAKOBUSIE wykonać pomiary ciśnienia lub wydolności oddechowej, na stoisku LUXMEDU uzyskać informacje o oferowanych usługach, z ratownikami medycznymi uczyć się udzielania pierwszej pomocy” powiedział R. Karwowski.

Następnie wręczono uroczyście nagrody w zorganizowanym po raz pierwszy konkursie plastycznym dla dzieci pn. „Moja mama/mój tata pracuje na budowie”.

Festyn prowadził Marek Szołtysek, obdarzony dużym poczuciem humoru śląski dziennikarz, felietonista, podróżnik i historyk oraz autor książek związanych z kulturą śląską. Na bogaty program imprezy złożyły się konkursy, występy Zespołu Pieśni i Tańca „Siemianowice” i inne atrakcje dla dorosłych i dzieci, zaś na zakończenie koncert „gwiazdy wieczoru”.

Do uczestnictwa w konkursie sportowym „rzut do tarczy - DART” zostali zaproszeni prezesi KR PIIB oraz przewodniczący okręgowych rad, natomiast do konkursu sportowego „rzut piłką do kartonu” - opiekunowie poszczególnych placówek terenowych ŚlOIIB. Były też konkursy przeciągania liny i sztafeta piwna oraz konkurs dla rodziców z dziećmi na konstruktora lotniczego. W wydzielonej strefie odbywały się gry i zabawy terenowe dla dzieci pod opieką animatorów. Dzieci mogły także zabawić się w operatora maszyny budowlanej, oglądać wyposażenie strażackiego wozu bojowego OSP z Bielska-Białej, albo uczyć się malować pod okiem nauczyciela udzielającego artystyczne wskazówki. Występujący w dwóch odsłonach Zespół Pieśni i Tańca „Siemianowice” poprowadził również naukę ludowych tańców. Ponadto zarówno dorośli jak i dzieci sprawdzali umiejętności strzeleckie na strzelnicy pneumatycznej, a w symulatorze dachowania i symulatorze wyścigów samochodowych umiejętność kontrolowania emocji. Jak zawsze nie zabrakło ulubionych przez dzieci dmuchańców oraz waty cukrowej. Były też nowości wydawnicze prezentowane na stoiskach „Wydawnictwa Żwakowskiego” Waldemara Cichonia i wydawnictwa Marka Szołtyska oraz produkty firmy Kryska oferowane przez Ewę Kapias.

Równolegle w sali „Dworku pod Lipami” odbywały się rozgrywki w turnieju tenisa stołowego. Tam też można było obejrzeć wystawę prac dzieci uczestniczących w I edycji konkursu plastycznego „Moja mama/ mój tata pracują na budowie”.

Zwycięzców konkursów i konkurencji festynowych wyróżniano nagrodami indywidualnymi, natomiast drużyny reprezentujące poszczególne placówki ŚlOIIB walczyły o Puchar Przewodniczącego Rady. W punktacji ogólnej, uwzględniającej wszystkie konkursy i turnieje, zwyciężyła już po raz szósty placówka z Bielska-Białej, miejsce drugie zdobyła placówka z Katowic, a trzecie placówka z Częstochowy.

„Gwiazdą wieczoru” był gorąco oklaskiwany Maciej Lipina z zespołem, odtwórca głównej roli w spektaklu Teatru Śląskiego „Skazany na bluesa”, wykonujący utwory grupy Dżem.

O popularności festynu niech świadczy uczestnictwo w nim w tym roku ponad 900 osób. Wszyscy bawili się doskonale, dopisała również pogoda, mimo wcześniejszych niepokojących prognoz.

Serdeczne podziękowania należą się Sponsorom i Partnerom – to firmy: ZPUE SA z Włoszczowy, Bergerat Monnoyeur , Viessmann Sp. z o.o., MarMasz Rafał Maryjosz,, Medicover, Luxmed - oraz wszystkim zaangażowanym w organizację VII Festynu ŚlOIIB. Dziękujemy !!!

 

    

 

 

Maria Świerczyńska

© 2021 Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Design & Development by Boar's